Radio_Head Awards festival opäť prinesie kvalitnú slovenskú hudbu, koncerty budú dostupné aj v živom online vysielaní
Termín:6. 3. 2017
Popis:Už tento týždeň sa v budove Slovenského rozhlasu začína štvrtý ročník festivalu, ktorý sprevádza udeľovanie ocenení Radio_Head Awards. Participujú na ňom rádiá RTVS – Rádio_FM a Rádio Devín. Návštevníci sa môžu tešiť na 12 koncertov rôznych hudobných žánrov.

Festivalový maratón rádiá RTVS odštartujú v piatok 10. marca koncertom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Zaznejú skladby slovenských autorov Ladislava Kupkoviča, Pavla Šimaia so sólistami Karolom Danišom a Ronaldom Šebestom a v svetovej premiére dielo Petra Zagara v netradičnom spojení so speváčkou Katarínou Koščovou. Hudba 30-tych rokov minulého storočia zarezonuje v podaní Paper Moon Tria, nový elektronický projekt Prelúdiá a piesne premiérovo predstaví Stroon. V Komornom štúdiu sa v piatok predstavia kapely Impreus a Autumnist.

 

„Je to najväčší sviatok slovenskej hudby a festivalové koncerty spolu so slávnostným ceremoniálom v Starej tržnici sú vyvrcholením celoročnej práce hudobnej scény,“ uviedol šéfdramaturg Rádia_FM Maroš Hečko. „Festival a aj ceremoniál, kde budeme ceny Rádiohláv odovzdávať, pravidelne navštevuje až 2 a pol tisíc muzikantov a milovníkov slovenskej hudby a ja verím, že toto číslo sa nám tento rok podarí prekonať,“ dodal M. Hečko.

 

„Festival je pre mňa každý rok intenzívnym osobným zážitkom, kde môžem krížom – krážom lietať svetom prevažne slovenskej hudby. Naviac, Rádio Devín akoby tiež nezišlo z pódia, pretože počas oboch dní venujeme naše vysielanie hlavne festivalu – ak práve nie je koncert, Festivalové minúty patria zaujímavým rozhovorom s tvorcami, divákmi, kritikmi či poslucháčmi. Sú to dva naozaj silné dni a keď sa skončia, nie som smutná, lebo viem, že o rok sa s rovnakou intenzitou vrátia,“ povedala šéfdramaturgička Rádia Devín Eva Reiselová.

 

V nabitom programe festivalového večera v sobotu 11. marca nájdeme detskú hudobnú dielňu, hudbu Philipa Glassa a Johanna Sebastiana Bacha v podaní Mucha Quartet, nové piesne predstaví projekt Longital suita + . Súbory Cluster ensemble a Veni Academy vzdajú poctu Milanovi Adamčiakovi a v programe Legendy – Marián Varga a Jaco Pastorius vystúpi úplne nový Radio Band pod vedením Radovana Tarišku.

 

„Teším sa, že každý rok sa nám darí na festivale vo svetovej premiére uvádzať diela slovenských autorov a opäť sa na jednom mieste v rovnakom čase stretne množstvo slovenských hudobníkov reprezentujúcich pestrú paletu žánrov. Práve oni už štvrtý rok úspešne dokazujú, že slovenská hudba - či už rocková, klasická, jazzová alebo alternatívna – vie osloviť a zasiahnuť domáce publikum,“ hovorí vedúca Odboru hudby RTVS Zuzana Adamkovičová.

 

RTVS odvysiela koncerty v priamom prenose v Rádiu Devín a päť z nich bude dostupných aj prostredníctvom online streamov na weboch www.rtvs.sk, www.radiohlavy.sk, www.metoo.sk a www.sme.sk. Vstup na všetky koncerty je voľný.

 

ŠPECIÁLNE OCENENIE ZA PRÍNOS DO SLOVENSKEJ HUDBY

 

Organizátori Radio_Head Awards 2016 zároveň oznámili meno držiteľa špeciálneho ocenenia za prínos do slovenskej hudby. Získala ho kompilácia Ostrov hudby a Richard Čermák z vydavateľstva Gergaz. Hlavnou motiváciou vydania tejto kompilácie bola podpora a propagácia domácej hudby, ktorá priviedla slovenské vydavateľstvá Gergaz, Deadred, Slnko records, Ajlavmjuzik a Real Something k vzájomnej spolupráci. Výsledkom je na slovenské pomery unikátny výber toho najlepšieho, čo slovenská hudobná scéna aktuálne ponúka. Kompilácia zozbierala 23 skladieb formácií Fallgrapp, Korben Dallas, Longital, The Ills či Živé kvety a má ambíciu pokračovať v odkaze zosnulého publicistu a moderátora Juraja Kušnierika, ktorý patril medzi veľkých podporovateľov slovenskej hudby.

 

CEREMONIÁL RADIO_HEAD AWARDS 2016 12. MARCA V STAREJ TRŽNICI

 

Ceremoniál odovzdávania cien Radio_Head Awards 2016 sa uskutoční 12. marca v bratislavskej Starej tržnici, v programe sa predstavia Billy Barman, Katarzia, Katarína Máliková, Chiki liki tu-a či Max Bazowski. Ceny budú odovzdané v kategóriách Objav roka, Singel roka, Debut roka a Album roka. Ceny udelia aj odborné poroty v žánrových kategóriách Elektronická hudba, Hard and Heavy, World Music/Folk, Hip Hop/Rap/RnB a rovnako v kategóriách Jazzová hudba, Klasická hudba a Experimentálna hudba, ktoré zastrešuje Rádio Devín.

Prosím čakajte