Milan Kňažko je už po druhý raz nominovaný na prestížnu CENU THÁLIE
Termín:3. 2. 2017
Popis:Slovenský herec Milan Kňažko, ktorý roky pôsobí aj na pražských divadelných scénach, je už po druhý raz nominovaný na prestížnu výročnú CENU THÁLIE v kategórii činohra, informovali o tom na dnešnej tlačovej konferencii v Prahe zástupcovia Hereckej asociácie, ktorá podujatie organizuje už od roku 1994.

Milan Kňažko je už po druhý raz nominovaný na prestížnu CENU THÁLIEOdborná porota tak vyzdvihla jeho mimoriadny herecký koncert v monodráme SHYLOCK Divadla Na Jezerce. Milan Kňažko bol nominovaný na CENU THÁLIE aj pred desiatimi rokmi za rolu Picasso z rovnomennej inscenácie Divadla Ungelt.
Slávnostné udeľovania cien odvysiela Česká televízia v priamom prenose v sobotu 25. marca 2017 z Národného divadla v Prahe.

 

„V jedinečnej monodráme Milan Kňažko v roli herca Jona (ktorý hrá Shakespearovho Shylocka z Kupca benátskeho) bojuje za svoju hereckú rolu a to s prílišnou politickou korektnosťou. Provokuje, obhajuje, vstupuje do „dialógu" s publikom, ktoré mu je de facto jediným partnerom. Aj keď málokedy zvýši hlas, je v tomto komornom type herectva nesmierne sugestívny. Jeho premeny z „civilného" Jona do Shylocka sú nenápadné, ale o to viac atakujú. S minimom prostriedkov dosahuje maximálny účinok a divákom okrem „dialógu" servíruje aj brilantný herecký koncert," píše sa vo vyhlásení štrnásťčlennej odbornej poroty, ktorej predsadá Jana Paterová.

 

Inscenácia Shylock mala v pražskom Divadle Na Jezerce premiéru 27. apríla 2016. Pôvodnú hru kanadského dramatika Marka Leiren-Younga režíroval Radek Balaš.

 

„Každé predstavenie je akoby súdny proces. Som obžalovaný ale som aj obhajca a prokurátor súčasne. Sú chvíle, keď som svedkom. Často svedkom aj proti sebe, ak hovorím pravdu. Dožadujem sa rozsudku, ale dočkám sa len odročenia. Do ďalšieho termínu predstavenia. Porota mlčí, diváci sa občas smejú a sudca sa nevie rozhodnúť. Nabudúce to zase odročí. Viem to. Som totiž aj tým sudcom. Kruh sa uzavrel a Shylock, alias Davis a teda aj herec, ktorý ho hrá, sú bez šance. Podobne ako býk v aréne. Aj keď treba priznať, že mám dôvod na optimizmus, lebo v aréne sa odročiť nedá," povedal o tom, ako vníma túto mimoriadnu inscenáciu a veľkú hereckú príležitosť herec Milan Kňažko, pre ktorého je to prvá monodráma v jeho hereckej kariére.

 

Spolu s Milanom Kňažkom sú nominovaní aj dvaja českí herci: Robert Mikluš (rola: Astrov, inscenácia: A. P. Čechov - Ujo Váňa, HaDivadlo Brno) a Šimon Krupa (rola: Jaroslav Pulec, inscenácia: Ladislav Klíma – Ľudská tragikomédia, Komorní scéna Aréna Ostrava). Za ženský herecký výkon v kategórii činohra sú nominované: Hana Tomáš Briešťanská (rola: Štěpka, inscenácia: Jaroslav Havlíček – Olga Šubrtová – Martin Glaser: Petrolejové lampy, Národné divadlo Brno), Iva Janžurová (rola: Sarah Bernhardtová, inscenácia: John Murrell - Božská Sarah, Divadlo Kalich Praha), Pavlína Štorková (rola: Olga, inscenácia: Anna Saavedra - Olga/Horrory z Hrádečku, Divadlo Letí Praha).

 

Ceny Thálie vyhlasuje a organizuje od roku 1994 Herecká asociácia, nezávislá profesná odborová organizácia výkonných umelcov, ktorípôsobia v Českej republike. Nominácie a následne ceny sa vyhlasujú v štyroch kategóriách: činohra, opera, balet a iné tanečno-dramatické žánre a muzikál+opereta; asociácia chce tak upozorniť na mimoriadne javiskové výkony v inscenáciách, ktoré vznikli v Českej republike a ich premiéra alebo obnovená premiéra sa uskutočnila na českej scéne v období od 1. decembra predminulého roku do 30. novembra minulého roku, teda roku, za ktorý sa ocenenia udeľujú.

Prosím čakajte