Biela noc v Bratislave – prinášame podrobný program aj informácie o doprave, spoplatnení aj mapu trasy
Termín:6. 10. 2016
Popis:Divákov čaká legendárny Mrak aj čiastočné spoplatnenie výstav a posilnená regionálna doprava.

Biela noc v Bratislave – prinášame podrobný program aj informácie o doprave, spoplatnení aj mapu trasyZažiť počas 1 noci umenie z 8 000 žiaroviek, miliónov kvapiek, 2 000 svätojánskych mušiek, 94 laserových lúčov, 3067 tancujúcich pixelov, 1000 m2 nafukovačiek, 2 tunely do nekonečnosti, 54 odtieňov dúhy alebo 10 metrový levitujúci prstenec môžu diváci v Bratislave 8. októbra na druhom ročníku festivalu súčasného umenia Biela noc.

 

Spolu až 52 umeleckých projektov v širšom centre mesta, vizuálne atraktívne umelecké inštalácie, digitálne umenie, mapping, performance, koncerty a tanec potrvajú počas druhej októbrovej soboty od 19. do 2. hodiny ráno.

 

Biela noc čiastočne spoplatnená

 

Jednou z noviniek Bielej noci, ktorá má prispieť k diváckemu komfortu ale aj k podpore umenia, je jednorazové vstupné 8 eur pre diela vystavené vo vnútorných alebo uzavretých priestoroch. „Po neľahkom zvažovaní sme sa rozhodli zaviesť festivalovú permanentku. Keďže festival patrí medzi technicky, produkčne a finančne obzvlášť náročne projekty, zakúpením BN PASSu návštevníci prispejú k zachovaniu ďalších ročníkov festivalu, kvalitného programu aj služieb," vysvetľuje umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková. Deti do 15 rokov, ZŤP a dôchodcovia majú vstup zdarma.

 

S permanentkou bude možné vidieť vyše 20 umeleckých inštalácií vo vnútri. Všetky ostatné diela vo verejnom priestore ostávajú bezplatné. Permanentky sa dajú zakúpiť v predpredaji na webe bielanoc.sk, v LABe v Starej tržnici alebo v deň akcie vo vyznačených infopointoch.

 

Stiahnite  si podrobnú mapu Bilej noci v Bratislave

 

Najväčšie hviezdy festivalu

 

Festivalová trasa povedie od Slovenského rozhlasu, cez Prezidentskú záhradu, okolo Dómu sv. Martina, cez Klarisiky, popri hoteli Kyjev, Modrý kostolík, cez Starý most aj Nový most až po Sad Janka Kráľa. „Novinkou bude dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou a popismi diel, ktorá návštevníkom Bielej noci uľahčí navigáciu po jednotlivých dielach," vysvetľuje Martina Hrivnáková, riaditeľka korporátnej a marketingovej komunikácie vo VÚB banke, ktorá je už druhým rokom partnerom projektu.

 

Banka opäť sprístupní aj vyhliadku z 23. poschodia svojej centrály na Mlynských Nivách, odkiaľ si vlani prišlo pozrieť rozžiarené mesto viac ako 1 500 ľudí. Budova centrály VÚB bude patriť k dominantným akcentom mesta a počas Bielej noci ju ešte zvýrazní unikátny mapping s použitím moderných technológií a dynamických laserov, ktorý vytvorí digitálnu zelenú sieť.

 

Na netradičných miestach diváci uvidia svetové umelecké špičky aj slovenských autorov. Opäť sú prichystané rôzne trasy, pre náročných milovníkov umenia aj pre rodiny s deťmi.

 

Na Kapitulskej ulici zažiari ikona svetelného dizajnu – Mraku od kanadských umelcov Caitlind r. c. Brown & Wayne Garretta. Oceňovaný objekt zo 6 000 žiaroviek precestoval viaceré krajiny sveta.

 

Návštevníci sa môžu tešiť na prechádzku lúkou z miliónov farebných kvapiek Braňa Bernára, alebo na tlkot svojho srdca premietnutý na fasáde hradu od svetovo uznávaného digitálneho umelca Maotika. Jeho Svätojánske mušky v prezidentskej záhrade budú patriť k vrcholom festivalu.

 

Obrátená pyramída Slovenského rozhlasu opäť poslúži umeniu. Na fasáde vyrastie monumentálny objekt, ktorý na mieru vytvorili významní švajčiarski architekti Sabina Lang & Daniel Baumann.

 

Silné snové audiovizuálne inštalácie predvedie japonsko-francúzske duo Nonotak, jedni z najžiadanejších mladých umelcov vo svete. Autor minuloročných svietiacich lyžičiek Peter Vrábeľ s Braňom Bernárom v spoločnom diele vystavia divákov nečakanej Udalosti krízovej situácie.

 

Jedným z lákadiel festivalu bude nadrozmerný levitujúci kruh Francúza Vincenta Leroya. „Žijeme v rýchlej dobe, v ktorej je vzácnosť na chvíľu zastaviť čas. Dielu Vincenta Leroya sa to podarilo a my máme radosť, že Biela noc na Slovensko prináša svetoznáme umenie, zanechávajúce v divákovi silný zážitok," hovorí Natália Kunická so spoločnosti Orange Slovensko, ktorá je partnerom inštalácie.

 

Dvoch headlinerov – digitálneho umelca Maotika a Daniela Baumanna budú môcť diváci vidieť aj naživo počas prednášky Biela noc Talk, v stredu 5. 10. o 19. hod v priestoroch Labu powered by Nadácia Orange."

 

Pozrite si aj: Kompletný program a podrobné informácie o jednotlivých inštaláciách

 

Posilnenie medzimestskej dopravy a bicykle namiesto áut

 

Špeciálne cyklobusy budú od 18. hodiny zvážať obyvateľov Karlovej Vsi, Rače, Ružinova a Petržalky k Cyklokuchyni pod Starým mostom, odkiaľ môžu peši obehnúť všetky festivalové zastávky. Cyklisti tam nájdu aj strážené parkoviská a stojany pre svoje bicykle.

 

Divákom z iných miest, ktorí museli minulý rok čakať do rána na stanici, vyšiel v ústrety BSK posilnením autobusovej dopravy do vybraných miest a obcí v regióne. „Aby sa za umením dostalo viac ľudí z celého regiónu, počas celej noci zo soboty na nedeľu budú posilnené spoje v rámci Bratislavskej integrovanej dopravy. Každý tak môže vidieť, čo sa mu bude páčiť a pohodlne sa dostane domov," hovorí predseda BSK Pavol Frešo. Autobusy budú odchádzať z Autobusovej stanice Mlynské nivy, presný rozpis zverejnia na webstránkach idsbk.sk.
Pri doprave po Bratislave môžu diváci využiť svoj zakúpený BN PASS, ktorý bude platiť ako finančný kredit na jazdu s taxislužbou Liftago.

 

Biela noc nekončí

 

Jednotlivé diela z Bielej noci opäť poputujú v novembri do vybraných miest bratislavského kraja a propagáciu tohto významného produktu kultúrneho turizmu sa opätovne postará aj destinačný partner, Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism.

Prosím čakajte