Svätojánska noc má v Tatrách magickú moc
Termín:23. 6. 2016
Popis:Oslavu letného slnovratu v Tatrách podčiarkne už zajtra nočný vývoz lanovkami, starostlivo pripravená večera vo výške 1751 m n.m. a ďalšie zaujímavé zážitky.

 

24. jún prinesie pod Lomnický štít noc, ktorá zotiera hranice medzi reálnym a nadprirodzeným svetom - noc, keď majú štyri živly najväčšiu moc. Oslavu letného slnovratu v Tatrách podčiarkne už tento piatok nočný vývoz lanovkami, starostlivo pripravená večera vo výške 1751 m n.m., prehliadka Galérie Encián, pozorovanie nočnej oblohy z vyhliadkovej veže a návšteva Observatória na Skalnatom plese. Atmosféru svätojánskeho zvyku dotvoria fakle na terase reštaurácie ako symboly tepla, ochrany, nádeje a víťazstva svetla nad tmou.

Horské stredisko vTatranskej Lomnici pripravilo počas leta 3 zážitkové Večere pod hviezdami. Návštevníci Skalnatého plesa si užijú program sjedinečnou tematikou Svätojánskej noci (24.6.), Medvedej noci (6. 8) a Noci šéfkuchárov (20.8.). Už tento piatok ochutnajú tí prví čaro Svätojánskej noci.

vecera-pod-hviezdami-skalnate-pleso.jpg

 

Jánske slávnosti majú pôvodne pohanský základ. Počas letného slnovratu sa kedysi na vyvýšených kopcoch pálili ohne, aby ľudí ochránili pred zlými silami, aby si uctili Slnko a privolali dážď na pomoc úrode. Rituály, zvyky a povery boli súčasťou letného slnovratu a oslavou štyroch živlov - ohňa, vody, zeme a vzduchu. Ohňu na kopcoch nad dedinou sa pripisovala magicko-očistná funkcia. V minulosti sa každý slnovrat chápal ako začiatok novej etapy vhodnej na regeneráciu síl prírody a človeka. V predkresťanských časoch sa verilo, že bylinky nájdené na Jána, majú ozdravné účinky a nazbierané pred východom slnka prezradia, čo vedia liečiť. „Práve kúzlo bylín na prvej zážitkovej tatranskej večeri priblížia čaje zo svätojánskych byliniek a likéri s výťažkami z horských bylín. Veríme, že počasie bude v túto noc priaznivé a dobrá viditeľnosť ponúkne úžasný výhľad do rozžiarenej Podtatranskej kotliny", uviedol Lukáš Brodanský, brand manažér horského strediska Vysoké Tatry.

Rezervácie Večere pod hviezdami sú cez www.gopass.sk, osobne, e-mailom alebo telefonicky na Infocentre vTatranskej Lomnici. Bližšie kmenu a programu TU. Tatranci otvorili uplynulý víkend turistické chodníky a stavili na tradičné ťaháky leta ako napr.: Husľový koncert na Skalnatom plese, Benátsku noc na Štrbskom plese, Medvedie dni na Hrebienku, či Svište na Plese.

Prosím čakajte