Nikolaj Nikitin, EXXPPNNSS ensemble a Martin Gerboc predstavujú album Slovak sounds
Termín:11. 12. 2015
Popis:Hudba, výtvarné umenie a poézia v originálnom celku.

Album Slovak sounds je intenzívnym experimentom výnimočnej zostavy slovenských hudobníkov. CD je obsadením rozdelené do dvoch častí, ktoré však vytvárajú jeden celok. Obe časti spájajú výtvarne a textové námety výtvarníka Martina Gerboca. Album Nikolaj Nikitin / EXXPPNNSS ensemble – Slovak sounds vychádza vo vydavateľstve Real Music House.


Nahrávku otvára sláčikové kvarteto skladateľa, saxofonistu Nikolaja Nikitina. Kvarteto je interpretovaný fenomenálnym Muchovým kvartetom a hlasmi Róberta Pospiša, Nikolaja Nikitina a Martina Gerboca, ktorému je kvarteto zároveň venované. Druhá časť albumu Slovak sound stojí na unikátnej hudobnej zostave EXXPPNNSS ensemble. Experiment ktorý je cestou k novým možnostiam, zvukom a nadväzuje na niekoľkomesačnú prípravu v štúdiu. Základom tejto časti CD sú voľné tematické improvizácie. Jadrom zostavy experimentu (EXX) boli na začiatku Robert Pospiš (PP) a Nikolaj Nikitin (NN). Postupne sa pridali Martin Sillay (S) a Juraj Šušaník (S). Hosťami na CD sú klarinetista Branislav Dugovič a hráč na kornete Róbert Kolař. Výtvarné a textové námety Martina Gerboca, ktoré tvorili akýsi základ hudobnej atmosféry, spolu opäť súvisia. Texty vpisuje priamo do svojich diel, a tak sa môže stať, že texty ktoré počujete na CD, môžete vidieť aj v galériách na jeho obrazoch. Martin Gerboc siahol po básnikoch akými sú Ch. Baudelaire , Allen Gisberg Jozef Holan, Jozef Gerboc, ale použil aj vatikánsky exorcistický text, či vlastné básne. Obal, ktorý navrhol, pozostáva z výberu vlastnej výtvarnej tvorby. „Po tímovom albume Tales from My Diary ma očarili ma možnosti hudobného i zvukového experimentu. Prvým “experiment“, je opustenie formátu sólového projektu, ako tomu bolo pri albumoch kde som líder. Slovak sounds vnímam ako niečo anonymné. Anonymné vo vzťahu k poslucháčom, ale aj k zúčastneným umelcom. Možno preto sa v štúdiu každý tak odviazal, či už interpretačne, alebo improvizačne. Druhým experimentom je spôsob tvorby v čase a využitie farieb akustických nástrojov v kombinácii s analógovými syntetizátormi. Tretím experimentom je svet poézie a výtvarného umenia, ktorý pripravil Martin Gerboc.

 


Štvrtý experiment je zvuková postprodukcia Róberta Pospiša a Martina Sillaya,“ dodáva k výnimočnému hudobnému albumu Nikolaj Nikitin.


Experimentovanie sa zďaleka neskončilo nahratím hudby. Dielo jedinečným zvukovým charakterom dotvoril experimentálny a originálny prístup postprodukcie. O ten sa postarala dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay. Nahrávka Nikolaj Nikitin / EXXPPNNSS ensemble – Slovak sounds zároveň vychádza v ich vydavateľstve Real Music House. „Celý album vystihuje názov posledného tracku “now!“ (teraz!). Vybočením z vlastného hudobného pohodlia sme sa vydali na cesty k ďalším projektom. Cez najprirodzenejšie stavy bytia, cez pocity, ktoré nie vždy dávame najavo. Hudba v sprievode poézie a výtvarných námetov plynie ako dnešok,“ uzatvára Nikitin. Vydanie nahrávky podporili Bratislavský samosprávny kraj a SOZA.


Celý album Nikolaj Nikitin / EXXPPNNSS ensemble – Slovak sounds si môžete vypočuť na odkaze:

https://nikolajnikitin.bandcamp.com


Obsadenie CD Nikolaj Nikitin / EXXPPNNSS ensemble – Slovak sounds:


EXXPNNSS ensemble:


Robert Pospiš - spev, syntetizér

Nikolaj Nikitin - saxofón, theremin, syntetizér

Branislav Dugovič - basový klarinet, klarinet

Robert Kolář  - kornet

Martin Sillay - gitara

Juraj Šušaník - bicie


Muchovo kvarteto:


Juraj Tomka -  I.husle

Jozef Ostrolúcky - II.husle

Veronika Prokešová - viola

Pavol Mucha – violončelo


Bližšie informácie o albume nájdete na odkaze:

http://www.realmusichousestore.com/index.php?route=product/product&product_id=80


Zdroj:

REAL MUSIC HOUSE

www.realmusichouse.sk

realmusichouse.bandcamp.com/album/balady

www.facebook.com/realmusichouse/

Prosím čakajte