Dračia noc na Chopku
Termín:18. 7. 2014
Popis:Čary, kúzla, mágia, rozprávkové postavičky a strašidlá. Kostlivci, veštice, strigy a trojhlavý drak budú vládnuť Dračej noci.

V sobotu 19. júla ožije dávno zabudnutá liptovská povesť o ochrancovi Demänovskej doliny a strážcovi jej  pokladov – drakovi Demiánovi. V hradnej Rotunde kraľuje panovník Choposlav so svojimi hradnými strašidlami a tromi zasnenými princeznami. Za dobrodružstvom Dračej noci sa treba vybrať lanovkami na Chopok z južnej alebo zo severnej strany.autor-draka-pri-praci-zdroj-foto-sukromny-archiv-v-eperjesi.jpg

„Drak, ktorý je oddávna spätý s Demänovskou dolinou dostal konečne reálnu podobu. 1,2 tonové dielo od umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho je symbolom toho, čo do tejto lokality opradenej povesťami, legendami a rozprávkami právom patrí. Náš Demián nenaháňa strach, deťom učaruje jeho skutočný výzor, dospelých nadchne prepracovanosť diela v každom detaile. V jednej z dračích hláv je medený zvonček, na ktorý si môžete zazvoniť pre šťastie. Socha počas sobotnej noci prvýkrát ožije a odštartuje tradíciu dračích nocí na Chopku,“ opisuje projekt Sylvia Artzová, marketingová riaditeľka pre kampane a Nízke Tatry.

Vladimír Eperješi pracoval na drakovi 4 intenzívne týždne. „Vyrobiť draka je špecifická vec. Drakov som študoval denne, každý z nich je iný. Drak je totiž mýtus, nikto ich nikdy nevidel, ale veríme, že existovali. Pracovalo sa mi veľmi dobre, pretože som mal voľnú ruku a mohol som do tvorby zapojiť fantáziu. Dielo ma neskutočne napĺňa a mám z neho veľkú radosť. Vytvoril som niečo, čo som nikdy v živote nerobil. Menil som chladné železo na objekt podčiarknutý historickou povesťou, no nemám byť šťastný?“ kladie si s úsmevom otázku Eperješi. Ako ďalej dodal, práca na drakovi mu dala zabrať. „Najviac ma potrápila anatómia tela a riadiaci mechanizmus, ktorý bude každú hodinu oživovať draka. Je to práca, pri ktorej sa skĺbilo viacero profesií naraz: kováčstvo, zámočníctvo, zváranie, klampiarstvo, ale najmä umelecké prevedenie. Do vytvorenia tohto diela som dal všetko, čo som vedel, vložil som do neho svoje srdce,“ vyznal sa autor.

 

Dračia noc poodhalí tajomstvá nočného Chopku, ktoré bežný denný návštevník len tak ľahko nezažije. Jedinečný je aj nočný vývoz lanovkami z oboch strán Chopku. Hradná Rotunda odomkne svoje komnaty, v ktorých si rozprávkové sny sníva Princezná na hrášku, Snehulienka aj Šípková Ruženka. V bohatom programe sa predstavení kúzelník Talostan, veštica Rotundola, kráľ Choposlav, ale najmä strašidlá, ktoré sa zjavia pocestným návštevníkom iba raz v roku, počas Dračej noci na Chopku. Podrobnosti TU.

Prosím čakajte